Zmiany w Domu – powrót do „normalności”

24 marca 2021

Minął rok od momentu ogłoszenia pandemii w Polsce. Mieszkańcy Domu rozumieli zaistniałą sytuację, stosowali się do wprowadzonych zmian, mimo                                                                 to z niecierpliwością oczekiwali, kiedy będą mogli wrócić do życia sprzed wprowadzenia obostrzeń. Jedyną szansą na częściowy powrót do „normalności” była szczepionka. W dniach 18 – 21.01.2021r. mieszkańcy Domu otrzymali  pierwszą dawkę szczepionki przeciwko chorobie Covid-19, w dniach 10 – 11.02.2021r. otrzymali drugą dawkę. Po upływie 10 dni od zakończenia szczepień  nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu Domu.

Mieszkańcy zaszczepieni stanowią 93%  wszystkich mieszkańców, mogą spotykać się ze sobą w mieszanych grupach w pracowniach terapii zajęciowej, na zajęciach sportowych
i nabożeństwach religijnych odbywających się na terenie Domu. Mogą wychodzić samodzielnie na zakupy do pobliskich sklepów, w towarzystwie opiekuna na zakupy do miasta, na spacer poza terenem DPS. Podopieczni, którzy świadczyli pracę przed pandemią poza Domem wrócili na swoje stanowiska pracy po długiej przerwie, dzięki przychylności pracodawców, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Najważniejsze – rodzice, krewni i opiekunowie prawni mogą spotkać się ze swoimi dziećmi, rodzeństwem, podopiecznymi po rocznej przerwie. Spotkania odbywają się
w pokojach odwiedzin i na podwórku po wcześniejszym ustaleniu terminu oraz przy zachowaniu reżimu sanitarno – epidemiologicznego.

Zbliżają się Święta Wielkanocne, mieszkańcy cieszą się, będą mogli spędzić czas świąteczny w gronie najbliższych. Po powrocie podopieczni zaszczepieni nie będą musieli przebywać w 10 dniowej kwarantannie, natomiast niezaszczepieni dostosują się do zaleceń.

 

W kolorowym pomieszczeniu pięć osób siedzi przy zastawionym różnymi przedmiotami stole. W niebieskiej sali panie i panowie siedzą przy stolikach. Na stolikach leżą gry planszowe, kolorowe kredki, kartki z rysunkami. W dużej sali przy stoliku siedzi kobieta na wózku inwalidzkim. na przeciw niej mężczyzna. Po ich prawej i lewej stronie dwóch panów na wózkach inwalidzkich. Cztery osoby wsiadają do taksówki. W tle zabudowania i drzewa. Dwaj mężczyźni wsiadają do taksówki. W tle zabudowania i drzewa. Jedna kobieta i dwóch mężczyzn z słuchawkami na uszach siedzą przed monitorami komputerowymi. Kobieta, mężczyzna i uśmiechnięty chłopiec siedzą przy okrągłym stoliku.